Cześć osób długo zastanawia się jaki wybrać obiektyw. Na półkach sklepowych duża ilość różnych modeli może przysporzyć o zawrót głowy. W niniejszym artykule podzielimy obiektywy na dwie grupy – stałoogniskowe i zmiennoogniskowe oraz zastanowimy się jaki obiektyw wybrać.

Obiektywy stałoogniskowe

Obiektywy te charakteryzują się z góry ustaloną długością ogniskowej oraz zdecydowanie większą jasnością. Ich prostsza konstrukcja (mniejsza ilość soczewek) względem obiektywów zmiennoogniskowych (zoomów) przekłada się na niższą cenę oraz nierzadko na lepszą jakość zdjęć. Obiektywy stałoogniskowe posiadają małe gabaryty oraz są zdecydowanie lżejsze.

Obiektyw firmy Canon

Zalety obiektywu stałoogniskowego

 • bardzo dobra jakość obrazu,
 • możliwość fotografowania w gorszych warunkach oświetleniowych,
 • niższa cena względem obiektywów zmiennoogniskowych,
 • małe wymiary oraz waga.

Wady obiektywu stałoogniskowego

 • mniejsza wszechstronność obiektywu,
 • brak możliwości zmiany ogniskowej (przybliżania/oddalania).

Obiektywy zmiennoogniskowe

Obiektywy potocznie nazywany „zoomami” charakteryzujące się regulacją ogniskowej (bez zmiany perspektywy i płaszczyzny). Zmiana ogniskowej następuje poprzez ruch soczewek (wzdłuż osi optycznej obiektywu), przez która utracona zostaje zdolność rozdzielcza i tym samym zwiększa się aberracja w obiektywie. Obiektywy te posiadają zdecydowanie większe rozmiary oraz wagę względem stałoogniskowych, ponieważ ilość wykorzystanych soczewek jest znacznie większa.

Obiektyw firmy Nikon

Zalety obiektywu zmiennoogniskowego

 • duża wszechstronność obiektywu,
 • dobra jakość obrazu,
 • możliwość zmiany ogniskowej.

Wady obiektywu zmiennoogniskowego

 • duże wymiary i waga,
 • mniejsza jasność obiektywu,
 • wyższa cena względem obiektywów stałoogniskowych.

A więc Jaki wybrać obiektyw? Stałoogniskowy czy zmiennoogniskowy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Zarówno obiektywy stałoogniskowe jak i zmiennoogniskowe posiadają swoje wady i zalety. Te drugie zdecydowanie można uznać za bardziej uniwersalne i wszechstronne – nie bez powodu potocznie nazywa się je „spacer zoomami” i są częściej wybierane przez początkujących fotografów. Bardzo często duża cześć osób zaczynających przygodę z fotografią kupuje body z obiektywem kitowym – najczęściej jest to 18-55mm, który pozostawia wiele do życzenia pod względem „produkowanego” obrazka jak i samą jakości wykonania.

Obiektywy stałoogniskowe posiadają mniej skomplikowaną konstrukcję przez co są tańsze i co ważniejsze generując obraz o wyższej jakości. Należy pamiętać, że wybierając „stałkę” musimy podchodzić lub oddalać się od fotografowanego obiektu, aby go prawidłowy wykadrować. Można spotkać się z opinią, że obiektywy stałoogniskowe polecane są osobom, którzy chcą popracować nad swoją techniką kadrowania, gdyż przy „stałkach” kadrowanie wymaga większej staranności niż w przypadku zoomów, którymi ogniskową regulujemy ręcznie zewnętrznym pierścieniem.

Niniejszy artykuł miał wykazać różnice między tymi dwoma typami obiektywów. Wykazane wady oraz zalety obu pozycji powinny dać osobom planującym zakup do myślenia czy warunki w jakich będą fotografować pozwolą choćby nawet na swobodę przybliżanie/oddalanie się w celu prawidłowego wykadrowania czy może niezbędny będzie obiektyw z zoomem. Osoby planujące zakup muszą dobrze zastanowić się nad swoimi wymaganiami oraz powinny określić jakie zdjęcia będą głównie wykonywać.

Źródło: nikon.pl, canon.pl


Fatal error: Uncaught Error: Non-static method LiteSpeed\Purge::purge_url() cannot be called statically in /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/data.cls.php:486 Stack trace: #0 /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(126): LiteSpeed\Data->save_url() #1 /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(786): LiteSpeed\Optimizer->serve() #2 /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(360): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url() #3 /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(234): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #4 /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(303): LiteSpeed\Optimize->finalize() #5 /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-includes/plugin.php(189): WP_Hook->apply_filters() #6 /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/core.cls.php(414): apply_filters() #7 [internal function]: LiteSpeed\Core->send_headers_force() #8 /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-includes/functions.php(5107): ob_end_flush() #9 /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(303): wp_ob_end_flush_all() #10 /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(327): WP_Hook->apply_filters() #11 /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-includes/plugin.php(470): WP_Hook->do_action() #12 /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-includes/load.php(1097): do_action() #13 [internal function]: shutdown_action_hook() #14 {main} thrown in /home/x784954793/domains/obiektywy.eu/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/data.cls.php on line 486